ראשית, כדאי לדעת מהי למעשה השתלת קרנית. כאשר הרופא ממליץ על ניתוח השתלת קרנית הוא למעשה ממליץ על החלפת רקמת הקרנית הפגועה או החולה ברקמה בריאה. הקרנית הבריאה נתרמת על ידי תורם שנפטר ושאו או משפחתו החליטו לתרום את איבריו. מדובר בניתוח ההשתלה הנפוץ ביותר בעולם ובעל סיכויי ההחלמה הטובים ביותר.

בכל שנה נערכים רק בישראל כ-1,000 ניתוחים שכאלה. רובם עוברים בהצלחה ועל כן הם נחשבים לאפקטיביים מאוד.

סוגי השתלת קרנית:

מתי ימליץ הרופא על השתלת קרנית?

במקרים בהם אדם סובל מבעיות ראייה קשות שמקורן בקרנית חולה או פגועה, ינסה הרופא בתחילה לשפר את הראייה באמצעים מלאכותיים כגון משקפי ראייה או עדשות מגע. כאשר אזלו האפשרויות לשפר את הראייה באמצעים אלו וכאשר אין פתרונות אחרים לשיפור הראייה עשוי הרופא להמליץ על ניתוח השתלת קרנית.

לעתים הקרנית נפגעת בשל בעיות שונות שיוצרות עיוות או טשטוש של הקרנית. לרוב, הקרנית הפגועה תיראה עכורה. חשוב לדעת שככל שהקרנית עכורה יותר כך תחמיר בעיית הראייה. בדרך כלל זוהי התפתחות איטית לרעה ואובדן הראייה עקב בעיות בקרנית לא קורה מהרגע להרגע. זהו תהליך ארוך.

במקרים כאלה וכאמור, לאחר שאין יותר אפשרויות טיפול, ימליץ הרופא על ניתוח השתלת קרנית.

סרטון לדוגמא

ד”ר מייקל מימוני מדגים ביצוע DSO\DWEK לאחר ביצוע ניתוח קטרקט.

מה התנאים לביצוע ניתוח השתלת קרנית?

– כשאין אפשרות לתקן את הראייה באמצעים מלאכותיים כמו משקפי ראייה או עדשות מגע.

– כשניתן להעריך באחוזים גבוהים כי ניתוח השתלת קרנית יוכל לשפר משמעותית את הראייה. לא בכל המקרים הניתוח יוכל לעשות זאת ובמקרים כאלה הרופא לא ימליץ על ניתוח.

– כשהמטופל מסוגל לטפל בעצמו לאחר הניתוח ולהבטיח כי יבצע את כל הפעולות הנדרשות כדי לקדם את ההחלמה מהניתוח. במקרים בהם המטופל עלול לסכן את עצמו סביר להניח שהרופא לא ימליץ על ביצוע ניתוח שכזה.

כמה זמן יש להמתין לקרנית בריאה לצורך ניתוח השתלת קרנית?

ההמתנה לקרנית אורכת בין מספר חודשים לשנה ולעתים אף יותר. זמן ההמתנה תלוי בראש ובראשונה בזמינותה של קרנית בריאה, בשיקולים של המרכז הרפואי שמבצע את ההשתלה ובדחיפות ביצוע ניתוח השתלת קרנית.

לסיכום: ניתוח השתלת קרנית נחשב לניתוח בטוח ונפוץ מאוד והוא מומלץ בדרך כלל לאחר שמוצו האפשרויות האחרות לטיפול בבעיות ראייה עקב פגיעה בקרנית. בניתוח תוחלף הקרנית הפגועה בקרנית חדשה ובריאה שנתרמה על ידי אדם שנפטר ותרם את איבריו.

זמן ההחלמה מניתוח שכזה אורך בדרך כלל כשנה אך במרבית המקרים, מספר חודשים לאחר הניתוח, במידה שעבר באופן תקין, ניתן לחוש בשיפור בראייה.


אין תגובות