העיניים מאפשרות לנו לא רק להביט רחוק ולראות בצורה מדויקת, אלא אף להתנייד במרחב, לזהות עצמים, להכיר כיוונים שונים וגבהים שונים, להצליח לאמוד את המרחקים של עצמים מהגוף שלנו ואף לקרוא ולזהות פנים. פעילות העיניים, עד כמה שהיא נראית לנו סופר שגרתית ועניין מובן מאליו, היא קריטית לתפקוד השוטף שלנו.

וככל שהיא קריטית לתפקוד השוטף שלנו, באותה המידה העיניים שלנו רגישות למחלות שונות והשפעות סביבתיות. כמעט קשה להאמין כמה גאונות טמונה בתפקוד השוטף של זוג עינינו המסוגלות לפעול בהתאמה לחוזק של תאורה מסוימת כזו או אחרת, על פי מרחקים שונים, בהתאמה לצרכים שונים, לזהות עצמים ולהבדיל ביניהם ועוד.

אז מה זה קטרקט בעצם?

השקיפות של העדשה היא למעשה חיונית לפעילות התקינה של עין האדם. המנגנון התאי המורכב של עדשת העין הוא זה המאפשר לה לשמור על רמת נוזלים תקינה כך שהנוזלים שומרים על הלחות הקבועה.

באמצעות ניתוח קטרקט בלייזר אפשר להשיב את העין לתפקוד התקין שלה. קטרקט הוא מצב רפואי בו עדשת העין אינה מתפקדת באופן תקין, היא מאבדת שקיפות ונעשית עכורה כך שהיא מפריעה לראייה הנקייה וגורמת לטשטוש. קטרקט נראה כמו כתמים על עדשת העין והלכה למעשה, גם המתבונן רואה דרך אותם כתמים.

במילים אחרות, העדשה של העין נעשית עכורה יותר והאור אינו חודר לתוך העין כהלכה אל הרשתית המצויה מאחורי גלגל העין ולא מגיעה תמונה ברורה. הטשטוש בראייה יכול להגיע למצבים קיצוניים ולפגום משמעותית ביכולת התפקוד של האדם. עם זאת, לא בן לילה מתפתחת התופעה כך שלרבים קשה להבחין כי חל שינוי כבר בתחילתה.

הטיפול בקטרקט

במדינות עולם שלישי קטרקט יכול להוביל למצב קיצוני של  עיוורון בשל העובדה כי לא קיימת שם האפשרות של ניתוח קטרקט בלייזר. זוהי למעשה הסיבה העיקרית לעיוורון בעולם הישן וכן בהיסטוריה האנושית. עם זאת, הודות לטכנולוגיות טיפוליות מתקדמות במערב, ניתן לטפל בבעיה ולמנוע את ההתדרדרות שלה. יתרה מכך, ניתן אף להשיב את המצב לקדמותו כאשר ניגשים לרופא בזמן ומעניקים את ההתייחסות הרצויה.

ברוב המקרים, קטרקט מופיע בין הגילאים 55-65 ולמעשה, מעל גיל 60 יש כבר סבירות גבוהה יותר לסבול מהבעיה.

ניתוח קטרקט בלייזר

ניתוח קטרקט בלייזר כולל את החלפת עדשת העין העכורה בעדשה מלאכותית. במסגרת הניתוח מוציאים את העדשה העכורה מהעין ומכניסים עדשה אחרת במקומה.

נכון להיום קיימות עדשות חדשניות המכונות עדשות פרימיום ומושתלות בניתוח קטרקט. באמצעות הניתוח הסובלים מקטרקט שבים לראות בצורה תקינה, הם יכולים שוב לראות את כל קשת הצבעים בצורה נקייה וללא הפרעות.

למידע נוסף גלשו לאתר ניתוח קטרקט https://cataractsurgery.co.il


אין תגובות