בדיוק כפי שאדם מונה תכונות חזקות יותר ופחות המשמשות אותו להתנהלות מול אתגרי החיים, כך גם כל עסק הינו בעל קניין רוחני מרכזי המנהיג אותו מול ההתמודדויות השונות שכל ישות עסקית צוברת במהלך קיומה. דווקא היזמות, תחום היוצר יש מאין ומחולל שינויים של ממש בעולם העסקי הינו תחום המצריך קניין רוחני איכותי ויציב יותר מכל תחום אחר כמעט.

לא רק לאנשי רוח

אמונה, מוטיבציה ונכונות להתמודד עם קשיים מתוך ראיית הטוב אינם בחזקתם של אנשי רוח בלבד. כיום כבר ידוע כי לא רק שהגורם האנושי הינו הגורם המשמעותי ביותר בכל ארגון אלא שגם גורם זה מורכב מתכונות אופי המשפיעות רבות על אופן העבודה שלו. אמונה בהצלחה, מוטיבציה ונכונות לביצוע הינם הקניין הרוחני של כל יזם מנוסה כמו שלמה חליווה ורבים וטובים אחרים אשר צלחו את הקשיים המרכזיים של היזמות בכוח האמונה והמוטיבציה לביצוע.

הכל עניין של גישה

משפט מוכר קובע כי "החיים הם אינם מה שקורה סביבך, אלא האופן בו אתה מגיב למתרחש". ניתן להחיל משפט זה על כל יזם ולבדוק את אופני ההתמודדות השונים של כל אחד מהיזמים המוכרים בעשר השנים האחרונות. דבר ידוע הוא כי הקמת מיזם מצריכה כוחות נפש רבים. הכוח הנפשי העיקרי הדרוש לצורך יצירת עסק מאפס הינו החזון וכוח האמונה. המוטיבציה והנכונות לביצוע הם הכלים הנפשיים הנדרשים בשלב העשייה.

ידוע כי כל קושי יכול להפוך לאתגר בהתבוננות נכונה. שעת מיתון? זמן טוב להתייעלות ופנייה ללקוחות חדשים. אין מקורות מימון זמינים? ניתן לבדוק אלטרנטיבות ואופציות שעד היום לא עלו על הפרק. אין ספק כי כל מצב חדש הינו מצב של חוסר וודאות המצריך היערכות מתאימה, וכי ימיו הראשונים של כל עסק מעמידים אותו בפני לא מעט קשיים ומהמורות. ההבדל בין העסקים המצליחים לבין אלו שפחות הינו יכולת ההתמודדות בזמנים קשים והמוטיבציה להתפתח גם בזמנים טובים יותר.

השפעה על ערכי הארגון

לגישה החיובית ואמונה בהצלחה יש השפעה לא רק על הארגון עצמו או על עובדיו, אלא לא פחות מכך על התדמית שנוצרת לארגון והאופן בו הוא מיוצג בתקשורת.


אין תגובות