כדי להגיע למקום בו אדם מכור בוחר לטפל בעצמו נדרש לזהות את חלון ההזדמנויות. חלון ההזדמנויות הוא רגע של צלילות, משהו שנפתח בנפש ובמחשבה ומאפשר לאדם המכור לשקול לקבל טיפול. זהו חלון שנפתח ונסגר מהר. היכולת לזהות אותו ולפעול היא קריטית. אי אפשר לדעת מתי הוא ייפתח מחדש.

מהי התמכרות לסמים ואלכוהול ומה יאפשר תהליך הגמילה מסמים ואלכוהול?

ראשית, יש להסביר שישנם סוגים רבים של התמכרויות. למעשה, ככל שהמחקר בנושא מתפתח ותקדם, מתגלים עוד ועוד סוגים שונים של התמכרויות. התמכרויות יכולות לנוע בין תלות בחומרים כמו סמים מסוגים שונים ואלכוהול ועד להתמכרויות פסיכולוגיות, כמו התמכרות למין, להימורים, לאכילה או לכאב. לכל סוג של התמכרות ישנם טיפולים מותאמים שביכולתם לעזור לאדם המכור והם נמצאו אפקטיביים, הן מהפן הפסיכולוגי והן מהפן הפיזי.

הסיבה שגמילה מסמים וגמילה אלכוהול מתבססת על אותם סוגי טיפול היא קווי הדמיון בין ההתמכרויות וההשפעות של החומרים הללו על הגוף ועל הנפש. גם סמים וגם אלכוהול משפיעים על מערכת העצבים, על המוח ולמעשה משנים באופן פיזי את המבנה שלהם. שימוש מוגבר בחומרים אלו יכול להוביל לפגיעה חמורה בתפקוד, בזיכרון, במערכת הוויסות הרגשי ובמצב הנפשי שעלול להתדרדר לחרדה, לדיכאון ואפילו למצב של התקף פסיכוטי.

אדם שלכוד בתוך המעגל האכזרי של ההתמכרות לסמים ואלכוהול זקוק לסביבה תומכת שתושיט לו יד, אך ברוב המקרים, דווקא האנשים שזקוקים יותר מכל לסביבה שכזאת, מוצאים עצמם מבודדים ובודדים, מתרחקים אט אט מהחברה. תהליך הגמילה מסמים ואלכוהול, יכול, מעבר לשינוי המצב הפיזי והנפשי, לשקם את רקמת האמון העדינה בין האדם המכור לסביבתו.

מה כולל תהליך גמילה מסמים ואלכוהול?

תהליך גמילה מאלכוהול וסמים מורכב משני חלקים עיקריים: שלב הגמילה הפיזית, שאורך בדרך כלל בין חמישה ימים לחודש ושלב הגמילה הפסיכולוגית. שלב הגמילה הפסיכולוגית נחשב בעיני רבים כשלב המורכב יותר מכיוון שמטרתו לשנות תפיסות עמוקות ודפוסי חשיבה אוטומטיים שמזינים את ההתמכרות ומאפשרים לה להמשיך להתקיים.

כדי לשנות את האופן בו האדם המכור חושב ולאפשר לו להגיע להחלמה, יש ללמד אותו להתבונן בדפוסי המחשבה שמניעים אותי, לעבוד איתו יחד על ההבנה שלהם, ולעזור לו לפתח דפוסי מחשבה חדשים ובריאים. זהו תהליך קשה, לעתים ארוך, עם עליות וירידות, אך התמיכה מהמטפלים ומאנשים נוספים שסובלים מקשיים דומים, היא רשת תמיכה חזקה ומשמעותית שיכולה לאפשר למטופל לצעוד את צעדיו הראשונים בדרך אל ההחלמה.


אין תגובות